ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
To σχολείο θα πραγματοποιεί μαθήματα κάθε Κυριακή, στο αγρόκτημα του Θεόδωρου Αρβανίτη, στις Αφίδνες (Κιούρκα).
Τα μαθήματα θα είναι θεωρητικά και πρακτικά. Καθένα από αυτά, θα έχει συνολική διάρκεια πέντε ώρες. Στο σχολείο θα διδάξουν ανιδιοτελώς ειδικοί επιστήμονες με σημαντική εμπειρία και γνώσεις στο εκάστοτε διδακτικό πεδίο.

[NEO]ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 4ου ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΕΝΑΡΞΗ 1 ΦΕΒΡ

 

ΑΡΧΕΙΟ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3ΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ(2014)

ΗΜΕΡΑ

ΘΕΜΑ

ΘΕΩΡΙΑ (3ώρες)

ΠΡΑΚΤΙΚΗ (2ώρες)

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ

1η Κυριακή9/2/2014 ΕΙΣΑΓΩΓΗ -Παρουσίαση του προγράμματος-Κοινή Αγροτική Πολιτική (ΚΑΠ) 2014-20-Αναπτυξιακά προγρ/τα -οικονομικές ενισχύσεις-Είδη γεωργίας-μεθόδων παραγωγής-Κανονισμός για τη βιολογική γεωργία 10:00-13:00

13:00-15:00-Γνωριμία με το αγρόκτημαΘ. Αρβανίτης Γ. ΒλάχοςΑ. ΒαρώτσοςΜ. ΚουλουρούδηςΠ.ΣκοτειδάκηςΠερ.ΤζαμαλήςΠαρουσίαση εκπαιδευτών

 

 

2ηΚυριακή16/2/2014 ΕΔΑΦΟΣ Σύσταση, οργανική ουσία, φυσικές & χημικές ιδιότητες, τύποι εδαφών, βελτίωση, θρέψη, απολύμανση εδάφους 10:00-13:00 13:00-15:00-Μηχανική σύσταση-Δομή-Ph-Αλατότητα Σταμάτης Καβασίλης
3ηΚυριακή23/2/2014 ΕΔΑΦΟΣ Σύσταση, οργανική ουσία, φυσικές & χημικές ιδιότητες, τύποι εδαφών, βελτίωση, θρέψη, απολύμανση εδάφους 10:00-13:00 13:00-15:00-Μηχανική σύσταση-Δομή-Ph-Αλατότητα Σταμάτης Καβασίλης
4η Κυριακή2 /3 /2014

ΚΗΠΕΥΤΙΚΑΣΠΟΡΕΙΑ – ΦΥΤΕΥΣΗΕίδη, επιλογή ποικιλίας ή υβριδίου,πολλαπλασιασμός, σπορείο, σπορά,φύτευση,ή απευθείας φύτευση, αποστάσεις φύτευσης 10:00-13:00 13:00-15:00Σπορά σε σπορείο, υποστρώματα σποράςΦύτευση στο θερμοκήπιο ή στον αγρό Άρης ΗλίαςΦαβ. Ρουγγέρης
5η Κυριακή9 /3 /2014 τεχνικές καλλιέργειας σε ύπαιθρο και θερμοκήπιο, αντιμετώπισηπροβλημάτων 10:00-13:00 13:00-15:00Σπορά, Φύτευση ή μεταφύτευσηστο θερμοκήπιο ή στον αγρό Κ. ΣπαντιδάκηςΘοδ. Αρβανίτης
6η Κυριακή16 /3 /2014

ΔΕΝΔΡΩΔΕΙΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣΑμπέλια – σταφίδεςΝέες καλλιέργειες-Εμβολιασμοί 10:00-13:00 13:00-15:00-Κλάδεμα οπωροφόρων δένδρων και αμπέλου-Εμβολιασμοί Άρης ΗλίαςΝικ. Τσιμόπουλος
7η Κυριακή23 /3/ 2014 Αγροτουρισμός 10:00-13:00 Γιαν. ΣχίζαςΧαρ. Αγγελίδης
8 η Κυριακή30 /3/2014 ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ Καταπολέμηση εχθρών (έντομα, νηματώδεις, ακάρεα) 10:00-13:00 13:00-15:00-Αναγνώριση εχθρών Δημ. Κοντοδήμας
9 η Κυριακή6/4/2014 ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ Καταπολέμηση ασθενειών (μύκητες, ιώσεις, βακτήρια) στα υπαίθρια και θερμοκηπιακά κηπευτικά. 10:00-13:00 13:00-15:00-Αναγνώριση ασθενειών Δημ. Κοντοδήμας
10 η Κυριακή13/4/2014 Εργασίες στον αγρό.Σπορά-φύτευση λαχανικών σε έκταση που θα παραχωρηθεί από τον Θ. Αρβανίτη για τις ανάγκες του οικοσχολείου 10:00-15:00 Θ. Αρβανίτης
11 η Κυριακή27/4/2014 ΚΗΠΕΥΤΙΚΑτεχνικές καλλιέργειας σε ύπαιθρο και θερμοκήπιο,ποιότητα νερού, μέθοδοι άρδευσης 10:00-13:00 13:00-15:00-Κατασκευή -εγκατάστασηθερμοκηπίου-Αρδευτικά συστήματα Κ. ΣαμαντούροςΘ Αρβανίτης
12ηΚυριακή4 /5/2014 ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗΕπίσκεψη στο κτήμα Καμπάνη στο Πικέρμι. 10:00-15:00 Σταμάτης Καβασίλης
13ηΚυριακή11 /5/2014 Διατροφική αξία των βιολογικών προϊόντων 10:00-15:00 13:00-15:00Εργασίες στον αγρό Λ. ΧατζήςΔ. Γκιώνης
14ηΚυριακή1/6/2014

ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ-Νέοι αγρότες-Σχέδια βελτίωσης-Ομάδες παραγωγών-LEADER 10:00-13:00 13:00-15:00Εργασίες στον αγρό Γ. ΒλάχοςΠερικλής Τζαμαλής.
15ηΚυριακή8/6/2014 Έλεγχος και πιστοποίηση βιολογικών προϊόντων.Μεταλλαγμένα (ΓΤΟ) – βιοποικιλότητα 10:00-13:00 13:00-15:00Εργασίες στον αγρό Άρης ΗλίαςΒ. Κανελλοπούλου
16ηΚυριακή15/6/2014 Γεωργία και κλιματική αλλαγήΟικονομικό & κοινωνικό κόστος μεταξύ συμβατικής & βιολογικής γεωργίας 10:00-13:00 13:00-15:00Εργασίες στον αγρό Ανδρέας ΒαρώτσοςΚώστας Ελευθεριάδης (Δημόκριτος)
17ηΚυριακή22/6/2014 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΥ (κόστος παραγωγής κηπευτικών υπαίθρου και θερμοκηπίου, γεωργικό εισόδημα, βασικές αρχές οικονομικής βιωσιμότητας γεωργικής εκμετάλλευσης,) 10:00-13:00 13:00-15:00Υπολογισμός του κόστους παραγωγής &του γεωργικού εισοδήματοςσε καλλιέργεια κηπευτικών Ανδρέας Βαρώτσος
18ηΚυριακή29/6/2014 Μεταποίηση – συντήρησηφρούτων και λαχανικών 10:00-13:00 13:00-15:00εργαστήριο Μαρίνα ΣιγάλαΆγγ. Νιώτης
19ηΚυριακή6/7/2014 Κοινωνική σημασία της οικολογικής γεωργίαςΚΛΕΙΣΙΜΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (αξιολόγηση, απολογισμός προγράμματος) 10:00-15:00ΦαγητόΜουσικήΓλέντι  -Μιχ. Κουλουρούδης-Θ. Αρβανίτης-Όλοι οι εκπαιδευτές

 

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2ΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ

ΗΜΕΡΑ

ΘΕΜΑ

ΘΕΩΡΙΑ (3ώρες)

ΠΡΑΚΤΙΚΗ (2ώρες)

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ

1η Κυριακή
27/1/2013
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Παρουσίαση του προγράμματος, Κοινή Αγροτική Πολιτική, Αναπτυξιακά προγρ/τα -οικονομικές ενισχύσεις, Είδη γεωργίας-μεθόδων παραγωγής, Κανονισμός για τη βιολογική γεωργία
10:00-13:00 13:00-15:00
-Γνωριμία με το αγρόκτημα Θ. Αρβανίτης
Γ. Βλάχος, Α.Βαρώτσος,
Μ.Κουλουρούδης, Π.Σκοτειδάκης, Περ.Τζαμαλής, Παρουσίαση εκπαιδευτών
2ηΚυριακή
03/2/2013
ΕΔΑΦΟΣ
Σύσταση, οργανική ουσία, φυσικές & χημικές ιδιότητες, τύποι εδαφών, βελτίωση, θρέψη, απολύμανση εδάφους
10:00-13:00 13:00-15:00
-Μηχανική σύσταση-Δομή-Ph-Αλατότητα
Σταμάτης Καβασίλης
3ηΚυριακή
10/2/2013
ΕΔΑΦΟΣ
Σύσταση, οργανική ουσία, φυσικές & χημικές ιδιότητες, τύποι εδαφών, βελτίωση, θρέψη, απολύμανση εδάφους
10:00-13:00 13:00-15:00
-Μηχανική σύσταση-Δομή-Ph-Αλατότητα
Σταμάτης Καβασίλης
4η Κυριακή
17 /2 /2013
ΚΗΠΕΥΤΙΚΑΕίδη, επιλογή ποικιλίας ή υβριδίου,πολλαπλασιασμός,  σπορά φύτευση, τεχνικές καλλιέργειας σε ύπαιθρο και θερμοκήπιο, αντιμετώπιση προβλημάτων. 10:00-13:00 13:00-15:00
-Σπορά-φύτευση στον αγρό
Άρης Ηλίας,
Φαβ. Ρουγγέρης
5η Κυριακή
24 /2 /2013
ΣΠΟΡΕΙΑ –  ΦΥΤΕΥΣΗΠολλαπλασιασμός λαχανικών, σπορείο, σπορά, μεταφύτευση ή απευθείας φύτευση, αποστάσεις φύτευσης 10:00-13:00 13:00-15:00
-Σπορά-φύτευση σε σπορείο, υποστρώματα σποράς
Θαν.Τσάκωνας,
Θοδ. Αρβανίτης
6η Κυριακή
03 /3 /2013
ΔΕΝΔΡΩΔΕΙΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Αμπέλια – σταφίδεςΝέες καλλιέργειες-Εμβολιασμοί
10:00-13:00 13:00-15:00
-Κλάδεμα    οπωροφόρων  δένδρων και αμπέλου-Εμβολιασμοί
Άρης Ηλίας,
Νικ. Τσιμόπουλος
7η Κυριακή
10 /3/ 2013
ΑΓΡΟΤΟΤΟΥΡΙΣΜΟΣ 10:00-13:00 Γιαν. Σχίζας,
Χαρ. Αγγελίδης
 8 η Κυριακή
17 /3/2013
ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΚαταπολέμηση εχθρών (έντομα, νηματώδεις, ακάρεα), 10:00-13:00 13:00-15:00
-Αναγνώριση εχθρών
Δημ.Κοντοδήμας
9 η Κυριακή
31/3/2013
ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΚαταπολέμηση ασθενειών (μύκητες, ιώσεις, βακτήρια) στα υπαίθρια και θερμοκηπιακά κηπευτικά 10:00-13:00 13:00-15:00
-Αναγνώριση ασθενειών
Δημ.Κοντοδήμας
10η Κυριακή
07/4/2013
ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΡΟ
Σπορά-φύτευση λαχανικών σε έκταση που θα παραχωρηθεί από τον Θ. Αρβανίτη για τις ανάγκες του οικοσχολείου
10:00-15:00 Θ. Αρβανίτης
11 η Κυριακή
14/4/2013
ΚΗΠΕΥΤΙΚΑΤεχνικές καλλιέργειας σε ύπαιθρο και θερμοκήπιο, ποιότητα νερού, μέθοδοι άρδευσης 10:00-13:00  13:00-15:00
-Κατασκευή -εγκατάσταση θερμοκηπίου-Αρδευτικά συστήματα
Κ.Σαμαντούρος,
Θ. Αρβανίτης
12η Κυριακή
21/4/2013
ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗΕπίσκεψη στο κτήμα Καμπάνη στο Πικέρμι 10:00-15:00 Σταμ.Καβασίλης
13η Κυριακή
12 /5/2013
ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΡΟκαι στο θερμοκήπιο 10:00-15:00 Θ. Αρβανίτης,
Κ. Σπαντιδάκης
14η Κυριακή
19/5/2013
ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΝέοι αγρότες, Σχέδια βελτίωσης, Ομάδες παραγωγών, LEADER 10:00-13:00 13:00-15:00
Εργασίες στον αγρό
Γιώργος Βλάχος, Ηρακ. Τζάμαλης
15ηΚυριακή
26 /5/2013
Έλεγχος και πιστοποίηση βιολογικών προϊόντων.Μεταλλαγμένα (ΓΤΟ) – βιοποικιλότητα 10:00-13:00  13:00-15:00
Εργασίες στον αγρό
Άρης Ηλίας, Β. Κανελλοπούλου
16ηΚυριακή
02/6/2013
ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ
Οικονομικό & κοινωνικό κόστος μεταξύ συμβατικής & βιολογικής γεωργίας
10:00-13:00 13:00-15:00Εργασίες στον αγρό Ανδρ.Βαρώτσος
17ηΚυριακή
09/6/2013
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΥ
Κόστος παραγωγής κηπευτικών υπαίθρου και θερμοκηπίου, γεωργικό εισόδημα, βασικές αρχές οικονομικής βιωσιμότητας γεωργικής εκμετάλλευσης
10:00-13:00 13:00-15:00Υπολογισμός του κόστους παραγωγής &του γεωργικού εισοδήματοςσε καλλιέργεια κηπευτικών Ανδρ.Βαρώτσος
18ηΚυριακή
16/6/2013
ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ- ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ
φρούτων και λαχανικών
10:00-13:00 13:00-15:00εργαστήριο Μαρίνα Σιγάλα,
Άγγ. Νιώτης
19ηΚυριακή
23/6/2013
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ 10:00-13:00 13:00-15:00Εργασίες στον αγρό Δ. Γκιώνης
20ηΚυριακή
30/6/2013
Κοινωνική σημασία της οικολογικής γεωργίαςΚΛΕΙΣΙΜΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Αξιολόγηση, απολογισμός προγράμματος 10:00-15:00ΦαγητόΜουσικήΓλέντι Μιχ. ΚουλουρούδηΘ. ΑρβανίτηςΌλοι οι εκπαιδευτές

 

        ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ

«Κηπευτικά»

ΗΜΕΡΑ

ΘΕΜΑ

ΘΕΩΡΙΑ (ώρες)

ΠΡΑΚΤΙΚΗ (ώρες)

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ

1η Κυριακή 1/4/2012 ΕΙΣΑΓΩΓΗ-Παρουσίαση του προγράμματος-Κοινή Αγροτική Πολιτική-Αναπτυξιακά προγρ/ταΟικονομικές ενισχύσεις-Είδη γεωργίας-μεθόδων παραγωγής-Κανονισμός για τη βιολογική γεωργία 10:00-13:00     (3 ώρες) 13:00-15:00                  (2 ώρες)-Γνωριμία με το αγρόκτημαΘ. Αρβανίτης Α. Βαρώτσος Σ. Σγούρος Π.Σκοτειδάκης Περ.Τζαμαλής Παρουσίαση εκπαιδευτών
2η Κυριακή 8/4/2012 ΕΔΑΦΟΣΣύσταση, οργανική ουσία, φυσικές & χημικές ιδιότητες, τύποι εδαφών, βελτίωση, θρέψη, κομποστοποίηση, απολύμανση εδάφους 10:00-13:00  (3 ώρες) 13:00-15:00               (2 ώρες)-Μηχανική σύσταση-Δομή-Ph-Αλατότητα Σταμάτης Καβασίλης    Μ.Κουλουρούδης
3η Κυριακή 22/4 ΦΥΤΕΥΣΗ- ΣΠΟΡΕΙΑ- ΑΡΔΕΥΣΗ (πολλαπλασιασμός λαχανικών, σπορείο, μεταφύτευση ή απευθείας φύτευση, αποστάσεις φύτευσης, ποιότητα νερού, μέθοδοι άρδευσης) 10:00-13:00    (3 ώρες) 13:00-15:00                (2 ώρες)   Φύτευση σε σπορείο Υποστρώματα σποράς-Αρδευτικά συστήματα Θαν. Τσάκωνας  Θοδ. Αρβανίτης
4η Κυριακή 29/4 ή6/5 ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΚΗΠΕΥΤΙΚΑ (είδη, πολλαπλασιασμός, σπορείο, επιλογή ποικιλίας ή υβριδίου φύτευση, τεχνικές καλλιέργειας σε ύπαιθρο και θερμοκήπιο, αντιμετώπιση προβλημάτων, συγκομιδή, αποθήκευση) 10:00-13:00   (3 ώρες) 13:00-15:00                (2 ώρες)-Σπορά-φύτευση στον αγρό Άρης Ηλίας   Φαβ. Ρουγγέρης
5η Κυριακή 13/5 ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΚΗΠΕΥΤΙΚΑ (συνέχεια) 10:00-13:00     (3 ώρες) 13:00-15:00           (2ώρες) Εγκατάσταση συστήματος άρδευσης με σταγόνες Βασ. Φράγκος Θοδ. Αρβανίτης
6η Κυριακή 20/5 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΚΗΠΕΥΤΙΚΑ (είδη, πολλαπλασιασμός, σπορείο, επιλογή ποικιλίας ή υβριδίου, φύτευση, τεχνικές καλλιέργειας σε ύπαιθρο και θερμοκήπιο, αντιμετώπιση προβλημάτων, συγκομιδή, αποθήκευση) 10:00-13:00    (3 ώρες) 13:00-15:00                 (2 ώρες)-Σπορά-φύτευση στον αγρό Άρης Ηλίας        Ι. Μέλος
7η Κυριακή 27/5 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΚΗΠΕΥΤΙΚΑ(συνέχεια) 10:00-13:00   (3 ώρες) 13:00-15:00               (2 ώρες)    Κατασκευή –εγκατάσταση θερμοκηπίου Κ. Σπαντιδάκης Κ. Σαμαντούρος
8η Κυριακή 3/6 ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ  Καταπολέμηση εχθρών (έντομα, νηματώδεις, ακάρεα), ασθενειών (μύκητες, ιώσεις, βακτήρια) και ζιζανίων στα υπαίθρια και θερμοκηπιακά κηπευτικά) 10:00-13:00  (3 ώρες) 13:00-15:00          (2ώρες)-Αναγνώριση ζιζανίων.-Αναγνώριση εχθρών & ασθενειών Δημ. Κοντοδήμας
9ηΚυριακή 10/6 Δενδρώδεις καλλιέργειεςΑμπέλια – σταφίδεςΝέες καλλιέργειες 10:00-13:00  (3 ώρες) 13:00-15:00               (2 ώρες)-Κλάδεμα    οπωροφόρων  δένδρων-Εμβολιασμοί Άρης Ηλίας     Νικ. Τσιμόπουλος
 10ηΚυριακή17/6 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΥ (κόστος παραγωγής κηπευτικών υπαίθρου και θερμοκηπίου, γεωργικό εισόδημα, βασικές αρχές οικονομικής βιωσιμότητας γεωργικής εκμετάλλευσης, οργάνωση και διοίκηση προγραμματισμός, αγροτικής εκμετάλλευσης, μάρκετινγκ αγροτικών προϊόντων) 10:00-13:00  (3 ώρες) 13:00-15:00               (2 ώρες) Υπολογισμός του κόστους παραγωγής &του γεωργικού εισοδήματοςσε καλλιέργεια κηπευτικών Ανδρέας Βαρώτσος
11η Κυριακή 24/6 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (αξιολόγηση, απολογισμός προγράμματος) 10:00-13:00   (3 ώρες) Φαγητό Μουσική Γλέντι Όλοι οι εκπαιδευτές

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s